City logo:3.33K

City of Ansonia

Boards and Commissions

BLRDLINE.GIF

 

Please Note!

Official meetings and agendas are posted in City Hall by the Town and City Clerk


CITY AND TOWN HALL OFFICES.

Hours, 8:00 A.M.-5:30 P.M., Mon., Tue., Wed., and Fri. and until 6:30 p.m. on Thu.

Address: City Hall, 253 Main St., 06401; Tel., 203.736.5980.

BLRDLINE.GIF

INDEX OF BOARDS, COMMISSIONS, AND OFFICIALS: 

** A ** * B * * * C ** * DEF * * GHI ** * JKL * * * MNO ** * PQR * * * STU * * * VWXYZ **

  June 4, 2004

MEETINGS
BOARDS & COMMISSIONS

First Monday of Month
Ambulance Commission     (EVERY OTHER MONDAY)  7:00 P.M. ARMS Headquarters, 22 West Main St.
Board of Library Directors

7:30 P.M.

 Library, 153 North Cliff St., Not Jul. or Aug.
 Second Monday of Month
 Third Monday of Month
Board of Apportionment and Taxation  7:30 P.M. City Hall - Aldermanic Chambers
 Fourth Monday of Month
 Last Monday of Month
Planning and Zoning Commission 7:00 P.M. City Hall
Arms Ansonia Rescue & Medical Services Membership  7:30 P.M. ARMS Headquarters, 22 West Main St.
Arms Ansonia Rescue & Medical Services Officers  8:00 P.M. ARMS Headquarters, 22 West Main St.
 First Tuesday of the Month
Board of Public Works  7:00 P.M. Public Works Complex, No. Division St.
 Second Tuesday of the Month
Board of Aldermen  7:00 P.M.  City Hall - Aldermanic Chambers
 Third Tuesday of the Month
Conservation Commission 7:30 P.M. City Hall
 Fourth Tuesday of the Month
Last Tuesday of Month
 First Wednesday of Month
Board of Education  7:00 P.M.  Board of Ed. Office, 42 Grove St.
Board of Police Commissioners/Traffic Authority  6:30 P.M. City Hall - Aldermanic Chambers
Recreation Commission 7:00 P.M. City Hall
Water Pollution Control Authority 7:00 P.M.  Public Works Complex, No. Division St.
 Second Wednesday of Month
School Building Commission 6:00 P.M. Ansonia High School,  Not Jul.
Economic Development Commission  7:00 P.M.  City Hall, Not Jul. or Aug.
Veteran’s Memorial Committee 7:00 P.M. City Hall
 Third Wednesday of Month
Commission for Elderly Services 6:00 P.M.  Joseph A. Doyle Senior Center, 153 Main St., Not Jul. or Aug.
Ansonia Housing Authority   6:00 P.M. Housing Authority Office - 36 Main St.,
 Fourth Wednesday of Month
Historic District Commission  7:00 P.M. Ansonia Public Library. Not Jul. or Dec..
Last Wednesday of Month
Fire Department Officers and Fire Commissioners 7:30 P.M. Hilltop Hose Co.,  80 Pulaski Hwy.
 First Thursday of Month
Inlands-Wetlands Commission 7:30 P.M. City Hall
 Second Thursday of Month
 Third Thursday of Month
 Fourth Thursday of Month 
 Last Thursday of Month
Historical Commission 7:30 P.M. City Hall. Not Jul. or Dec.
First Friday of Month
Zoning Board of Appeals 7:30 P.M. City Hall
Second Friday of Month
Third Friday of Month
Fourth Friday of Month 
Last Friday of Month
As Listed
Board of Assessment Appeals
Board of Building Appeals
Board of Ethics
Community Development Forum
Fair Housing Committee  5:30 P.M. City Hall, Quarterly - Jan., Apr., Jul., and Oct.
Retirement Board 7:30 P.M.  Erlingheuser Rm., QUARTERLY
Fire Commissioners Hilltop Hose Co.,  80 Pulaski Hwy.

BLRDLINE.GIF

ADA Coordinator

Joseph Palmucci

734.8394

BLRDLINE.GIF

Assessor

Margaret M. Dzwonchyk

736-5950

BLRDLINE.GIF

Ansonia Housing Authority
Top of Page

Vincent W. Malerba, Jr., (D) Chair 37 Pulaski Hwy 736-2330 10-31-06
Juanita Coleman, (U) 156 Olson Dr. Unlisted 10-31-04
Jane Della Volpe (D)   198 Prospect St. 735-5794 10-31-07
Evelyn Amico, (D) 22 Sobin Dr 734-2803 10-31-05
Vacancy      

Meetings:  6:00 P.M. Third Wed. of each month (Not Jul. or Aug.) Housing Authority Office 36 Main St. 

BLRDLINE.GIF

Arms Ansonia Rescue & Medical Services Commission - (2 Year Term)   Top of Page

Chief of Ambulance Services
Frank Halpin, (U) 3 Ford Rd. 735-5369 12-31-04
Asst. Rescue Chief
Dave Lombard, (U) 88 Kings Hwy 924-7778 12-31-04 
Asst. Ambulance Chief
Douglas Adamson Derby, CT 735-1594 12-31-04 
Commissioners
Joseph Cassetti, (D) (BOA) 72 Root Ave 736-0471  
Scott Nihill, (D) (BOA) 14 Bruns Rd. 736-2508  

Secretary: - Jo-Lynn Flaherty
Meetings: 7:00 P.M. First Mon. at ARMS Headquarters, 22 West Main St.
2000 Officers Meetings: 7:30 P.M. Last Mon. at ARMS Headquarters

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Board of Aldermen   Top of Page

First Ward  Top of Page

Peter J. Danielczuk, President, (D) 30 Hubbell Ave. 734-3318 or 735-7788
Melissa Ford Dimery, (D) 218 N. State St 735-5998

Second Ward Top of Page

Jason G. Bender, (D) 198 Prospect St. 732-5671
David Fitzgerald, (D) 12 Locke St. 732-5510

Third Ward Top of Page

Joseph A. Jeanette, Jr. (D) 15 Richard St. 734-6858
Joseph Cassetti (D) 72 Root Ave, 734-0740 (H) 640-3301 (Car)

Fourth Ward Top of Page

Keith F. Maynard, (D) 8 Cook St. 735-5707 (H) 881-0529 (W)
Tyrone Maynard, (D) 31 Franklin St. 734-6934 (H) 735-1888

Fifth Ward Top of Page

Spero Jordanides, (D) 67 Franklin St. 734-0176
Pasquale M. Pietrangelo, (D) 88 Jackson St. 734-2011

Sixth Ward Top of Page

Eugene T. Sharkey, (D)    
Scott Nihill, (D) 14 Bruns Rd. 736-2508

Seventh Ward Top of Page

Tara Kolakowski, (D)    
Francis Tyszka, (D) 18 Shortell Dr. 735-6743 (H) 1-860-945-5092 (W)

Secretary - Patricia M. Bruder

Meetings: Second Tuesday of each month at 7:00 P.M. Aldermanic Chambers

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Board of Aldermen Committees  Top of Page

* Denotes Chair

Arms Economic Development Education/Library
Joseph Cassetti* Melissa Ford Dimery* Joseph A. Jeanette, Jr.*
Eugene T. Sharkey Keith F. Maynard Joseph Cassetti
Scott Nihill Stephen I. Blume Scott Nihill
Claims Finance Fire
Jason G. Bender* Eugene T. Sharkey* Stephen I. Blume*
Pasquale M. Pietrangelo Melissa Ford Dimery Peter J. Danielczuk
Spero Jordanides Spero Jordanides Joseph A. Jeanette, Jr.
  Tara Kolakowski  
  Tyrone Maynard  

   Top of Page

Retirement Recreation Ordinance
Pasquale M. Pietrangelo* Keith F. Maynard* Eugene T. Sharkey*
Spero Jordanides Joseph A. Jeanette, Jr. Tara Kolakowski
David Fitzgerald Tyrone Maynard Scott Nihill
Salaries/Personnel Appeals Bd. WPCA/Sewers Public Works
Melissa Ford Dimery* Keith F. Maynard* Keith F. Maynard*
Spero Jordanides Tyrone Maynard Tyrone Maynard
Tara Kolakowski Pasquale M. Pietrangelo Stephen I. Blume
Stephen I. Blume    

   Top of Page

Police Technology Community Property/Sales
Stephen I. Blume* Jason G. Bender* Joseph Cassetti*
Eugene T. Sharkey David Fitzgerald Jason G. Bender
Joseph A. Jeanette, Jr. Eugene T. Sharkey David Fitzgerald
AHA Community Housing Anti-Blight  Land Trust
Melissa Ford Dimery* Eugene T. Sharkey* Joseph Cassetti*
Tara Kolakowski  Joseph Cassetti Jason G. Bender
Scott Nihill Joseph A. Jeanette, Jr. David Fitzgerald

BLRDLINE.GIF

Board of Apportionment and Taxation (3 Year Term)   Top of Page

Susan M. Chudwick, (R) Chair 2 West St. 734-8091 12-31-05
Umberto Berardelli (R) 11 Elizabeth St. 735-6170 12-31-06
Richard T. Sturges, (R) 25 Crestwood Road 734-5906 12-31-04
Edward Lane, (R) Vice Chair 117 Westfield Ave. 735-7504 12-31-04
Stephen J. Strumello, (U) 45 Bassett St. 735-4162 12-31-04
Joseph Confinante, Jr., (D) 147 Myrtle Ave. 734-1898 12-31-04
Denita D. Ford (D) 19 Winter St. 732-8127 12-31-06
William Gray, (R) 27 Hoinsky Way 736-8683 12-31-06
Jeremiah Kennedy, (D) 12 Jason Wright Dr 735-0550 12-31-05
Horace W. Behrle, (D) 94 Brook St.   12-31-05
Robert H. Boran 20 Birchwood Dr. 735-0833 12-31-05
Frank Kohut, (D) 6 Schumacher Dr. 734-5933 12-31-06

Secretary-Donna Duclos 56 Rolling Hills Dr., Oxford 06478

Meetings: 7:00 P.M. Third Monday of month, Aldermanic Chamber - City Hall

BLRDLINE.GIF

Board of Assessment Appeals (2 Year Term)   Top of Page

Louis Macero, (D) Chair 55 Hubbell Ave. 736-9848 12-31-05
Susan A. Nargi, (U) 8 Benz St. 734-4542 12-31-05
Patricia Fers, (R) 28 W. Brookside Ave. 732-5684 12-31-05
Ellen M. Troy, (D) Secretary 19 Chester St. 735-8938 12-31-05

Meetings: as needed. 

BLRDLINE.GIF

Board of Building Appeals (5 Year Term)   Top of Page

Nicholas T. Macero Jr., (D) 5 Bennett Terr. 734-2905 12-31-04
David Blackwell, (U) 52 Finney St. 735-8456 12-31-08
James D. Martin, (R) 144 Platt St. 732-5847 12-31-06
Norman Smith, (R) 32 Prindle Ave. 734-5325 12-31-07

BLRDLINE.GIF

Board of Education (4 Year Term)   Top of Page

Beverly Tidmarsh, (R) Chair 77 Westfield Ave. 734-5944 12-01-07
Karen Kachoulas, (D) 82 Dwight St. 736-9724 12-01-05
William Nimons, (R) 85 Pulaski Hwy. 735-7119 12-01-05
Diane Stroman, (D) 66 High St. 735-7700 12-01-05
Carmen T. Pitney, Sr., (D) 159 Pulaski Hwy. 735-6882 12-01-07
James J. Finnucan, (D) 2 Hodio Dr. 734-9026 12-01-07
Richard Thayer, (R) 9 Catalina Dr. 734-6521 12-01-07

Secretary - Eileen Ehman

Meetings: 7:00 P.M. First Wed. Board of Ed. Office, 42 Grove St. No January

BLRDLINE.GIF

Board of Ethics (5 Year Term)   Top of Page

Vacancy     12-31-05
James Tyma, (R) 24 Greenfield Ave. 734-7632 12-31-07
James H. Murphy, (D) 11 Williams St. 734-9402 12-31-08
Bruce R. Goldson, Sr., (R) 29 Glen Dr. 735-5031 12-31-04
Gail Kryvanis, (D) 255 Wakelee Ave. 735-0479 12-31-08

Secretary - Eileen Ehman

Meetings: Called as Required

BLRDLINE.GIF

Board of Library Directors (3 Year Term)   Top of Page

Larry P. Thompson, (R) 48 Hull St. 734-4719 12-31-04
Margaret Sullivan (D) Chair 98 Brook St. 735-7158 12-31-04
Star Hayden, (U) 73 Root Ave .734-8639 12-31-04
Violet O’Donnell, (D) 18 Finney St. Ext. 735-2301 12-3106
Sue Behun 25 Prindle Ave   12-31-06
Marcia Dobrowski, (D) 9 Arlene Dr. 735-9604 12-31-04
Kara Cassetti, (R) 15 South St. 435-1622 12-31-03
Louise Capozzi, (D) 16 Greenfield Dr. 734-3754 12-31-06
Karen Phipps, (D) 27 Johnson Street 734-4174 12-31-04

Secretary - Leslie Jamison

Meetings: 7:30 P.M. First Monday of month (Not Jul. or Aug.) at Library

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Board of Police Commissioners/Traffic Authority (2 Year Term)   Top of Page

Nicholas Amico Sr., (D) Pres. 22 Sobin Dr. 734-2803 12-3104
Karl A. Alston, (R) 59 Francis St. 735-2906 12-31-05
David Cassetti (R) 3 High Acres Road 732-0881 12-31-04
       
Ann Marie Pitney 159 Pulaski Highway 735-6882 12-31-04 (30yr term)
Chief Kelvin F. Hale   735-1885  

Secretary - Joseph deSousa

Meetings: 6:00 P.M. First Wed. of Month, Aldermanic Chambers.

BLRDLINE.GIF

Board of Public Works (2 Year Term)   Top of Page

Frank Halpin, (U) 3 Ford Rd. 735-5369 12-31-05
Joseph C, DiVincenzo (D) 4 Jason Wright Dr. 734-7228 12-31-04
Leonard Marazzi, (D) Chair 8 S. Westwood Rd. 735-0252 12-31-04
Karen Blake, (R) 19 Birchwood Dr. 735-9747 12-31-05
Superintendent Joseph Maffeo 736-5945  

Secretary - Terry Robison

Meetings: 7:00 P.M. First Tues. of month at Public Works Complex, N. Division St.

BLRDLINE.GIF

Building Department Inspectors  Top of Page

Building Inspector      
Nicholas Behun, (D) 25 Prindle Ave. 736-5961, 735-6846 11-30-05
Hours: 5-7 P.M., Mon. & Thurs.
Electrical Inspector
Robert J. Dunn, (R) 51 Hubbell Ave. 736-5962, 735-9676 11-30-05
Hours:  5-7 P.M., Mon.  Inspections by appointment
Plumbing/Heating Inspector
Anthony Sattaneo, (D) 57 Church St. 736-5991, 926 1367, 231-0544 11-30-05
Hours:   5-7 P.M., Tues. & Thurs.  Inspections by appointment
Fire Marshal      
Ralph Tingley, (R) 80 Pulaski Hwy 734-3525  
Hours:  8-5 P.M., Inspections by appointment
Zoning Enforcement Officer
Peter Crabtree 64 Stanley St. New Haven 562-1808 736-5990  
Hours: 5-7 P.M., Mon. & Thurs.
Anti-Blight Officer
Michael Marganski, (D) 14 Franklin St. 736-5992 Pager 412-9197  11-30-05
Hours: 5:30-7:30 P.M., Mon. & Tues.

Secretary - Beth Troy-Zenit 736-5990 or 736-5960 736-5995 (fax)

The Secretary is available for general information and scheduling of inspections and obtaining roofing/siding permits during the following hours: 2-7 P.M., Mon., Tues., and Thurs.

   Top of Page

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

City Engineer

Fred D'Amico

9 Park Rd., Oxford

 

12-31-05

BLRDLINE.GIF

Civil Preparedness Advisory Council, Frank Halpin, Local Dir., Lyman Gilbert (RE), William Menna (RE), Roy Tidmarsh (RE), Howell Williams (RE).--

BLRDLINE.GIF

Commission for Elderly Services (3 Year Term)   Top of Page

Louis Bartolotta, (D) 35 North Spring St 735-5653 12-31-06
Richard J. Carpinello, (D) 20 Fairview St. 735-7290 12-31-05
James Hubbard, (D) Chair 10 Harris Road 735-1594 12-31-04
Ernest Gardella, (R) 24 North Coe Ln 735-2300 12-31-04
Michael Karasinski, (R) 9 Crowley St. 734-1403 12-31-04
Elizabeth Wojciechowski, (D) 30 Clark St 735-4310 12-31-05
Marcia J. Dobrowski, (D) 9 Arlene Dr. 735-9604 12-31-05
Nancy C. Krugel, (R) 27 Beverly Drive 734-4589 12-31-06
Diane Stroman, (D) 66 High St. 735-7700 12-31-06

Secretary - Joseph deSousa

Meetings: 6:00 P.M. 3rd Wed. each month (Not Jul. or Aug.), Joseph A. Doyle Senior Center.

BLRDLINE.GIF

Community Development Forum (1 Year Term)   Top of Page

Nicholas Amico Jr. (D) 25 Ford St. 732-2085 02-28-04
Marie Clark, (D) 29 Arbor Terr. 734-5948 02-28-04
Vacancy      
Vacancy     02-28-04
Carmen Pitney Sr., (D) 159 Pulaski Hwy. 735-6882 02-28-04
Executive Director Claude L. Perry, Sr. 736-5930  

Secretary - Carol Sardinha

Meetings: as needed.

BLRDLINE.GIF

Community Foundation for Greater New Haven Valley Advisory Committee, Nancy Valentine.--

BLRDLINE.GIF

Comptroller

Joseph M. Miller, Jr.

736-5920

BLRDLINE.GIF

Conservation Commission (4 Year Term)   Top of Page

William Urban (R, Chair 264 N. State St. 735-2341 06-12-07
Randolph Carroll, (R) 40 Fourth St. #10 734-5557 06-12-05
Thomas Samokar, (D) 70 Woodlawn Ave. 734-2228 06-12-05
Vacancy, ()      
Frank Pergola, (U) 13 Moulthrop St. 736-2100 06-12-04
John Jones, (D) 92 Ford St. 735-3662 06-12-07

Secretary - Jo-Lynn Flaherty

Meetings: 7:30 P.M. 3rd Tues. of Month (No Jul. & Aug.) at City Hall.

BLRDLINE.GIF

BLRDLINE.GIF

Economic Development Commission (5 Year Term)   Top of Page

James Prestiano, Chair 58 Morningside Drive 735-2822 12-31-05
Rev. David E. Penn, Sr. 53 Star St. 736-6217 02-28-07
Blanche Johnson, (U), 10 Liberty St.   02-28-06
Tracey R. Edwards 30 Liberty St   02-28-05
Vacancy      
Vacancy      
Vacancy      
Gregg S. Seccombe, Treasurer 171 Main St 734-1536 12-31-08

Executive Director

Claude L. Perry, Sr.

736-5930

Recorder - Carol Sardinha

Meetings: 7:00 P.M. 2nd Wed of month (Not Jul. or Aug.) at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Emergency Medical Services Council, Inc., Frank Halpin.--

BLRDLINE.GIF

Fair Housing Committee   Top of Page

Julia Maher, (D) 24 Park Place 735-5106
Kathy Lester 6 Alcott St., Apt. #1 732-0411
Naomi Wallace, (D) P.O. Box 242 736-8850
Kathleen C.B. Samela, (D) 2 Mott St. 735-4779
Diane Stroman, (D) 66 High St. 735-7700
Judy Nicolari, (R) 167 Pulaski Hwy. 732-1040
Jeremiah Kennedy, (D) 12 Jason Wright Dr. 735-0550
Rev. Robert E. Linder    

Fair Housing Officer

Claude L. Perry, Sr.

736-5930

Meetings: 5:30 P.M. Quarterly,  City Hall

BLRDLINE.GIF

Fire Department Officers and Fire Commissioners

Email ansoniafire.dept@snet.net   Top of Page

Fire Chief
Robert Caruso, (R) 47 Hoinski Way 736-6687
1st Ass’t. Chief
Richard Velleco, (D) 33 Beverly Dr. 735-3401
2nd Ass’t. Chief
James Ehman 46 Condon Dr. 735-4433
3rd Ass’t. Chief
Michael P. Eheman 15 South Cliff St. 734-9176
4th Ass’t. Chief
Robert Burgess 17 Sobin Dr.  
Fire Marshal
Ralph Tingley, (R) 80 Pulaski Hwy 734-3525
Dep. Fire Marshals
Egan    
Julio Fernandez    
Larsen    
Joseph Kingston, (D) 23 Farrel Dr. 736-0392
Carl Smith Jr., (R) 109 Division St. 734-5288
Norman Smith, (R 32 Prindle Ave. 734-5325

Secretary - Nancy L. Caruso, (R)

Meetings: Last Wed. 7:30 P.M. Hilltop Hose Co. 80 Pulaski Hwy.

BLRDLINE.GIF

Fire Commissioners  Top of Page

Steven Blume, (D) Chair 58 Hoinsky Way 732-2148
Eugene Sharkey, (D) 4 Pin Oak La. 732-4815
Peter J. Danielczuk, (D) 30 Hubbell Ave. 735-7788
 Secretary - Nancy L. Caruso 47 Hoinski Way 736-6687

BLRDLINE.GIF

Back to Index

 

BLRDLINE.GIF

Government Liaison

Linda M. Gentile

736-5900

 

BLRDLINE.GIF

Grants Writer

David A. Knapp

 

BLRDLINE.GIF

Greater New Haven Convention and Visitors Bureau, Susan Kovacs.--


Historical Commission (2 Year Term)   Top of Page

Michael Impellitteri Jr., (D) Chair 5 Vose Street 732-2284 11-30-05
Randolph Carroll, (R) 40 Fourth St., #10 734-5551 11-30-05
Loisann Marazzi 195 Pulaski Highway   11-30-04
Carol Starkey, (D) 76 Cottage St. 735-8254 11-30-04
Atty. Thomas P. Clifford, III (D) 10 S. Westwood Rd. 734-7126 11-30-05

Secretary - Maureen Levine

Meetings: 7:30 P.M. Last Thu. each month at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Historic District Commission (5 Year Term)   Top of Page        

Helen Ptak, (D) 12 East St. 734-0095 12-31-08
John Gentile, (D) 158 Hodge Ave. 732-8386 12-31-07
 Mary Lou Deptula 5 Hickory La.       732-8715 12-31-05
Cecilia Rafalowski, (R) 145 Platt St. 734-3633 12-31-05
Mary Connors, (D) Chair 22 Elm St. 734-3938 12-31-06
Phyllis Judd, (D) 80 Central St. 734-4367 12-31-04
Julia Maher, (D) 24 Park Pl. 735-5106 12-31-04
Sharon Sample, (R) 3 Richard St.   12-31-06

Secretary - Darlene L. Zawisza

Meetings: 4th Wed. 7:00 P.M.  (Not Jul. or Dec.) at Ansonia Public Library.

BLRDLINE.GIF

Inlands-Wetlands Commission (2 Year Term)   Top of Page

John Izzo, Jr., (U) Chair 12 Shortell Dr. 736-6656 03-06-03
Kevin Cegelka, (D) 117 Ford St   03-06-05
Lawrence Pellegrino (U)  3 Benz St. 735-8327 03-06-05
John Jones, (D)  92 Ford St. 735-3662 04-01-06
Phillip E. Cratty (U) 12 Fitzpatrick Drive 735-8478 03-06-05
Vacancy     03-06-05
Vacancy     03-06-05

Secretary - Jo-Lynn Flaherty

Meetings: 7:30 P.M. 1st Thurs. of the month (Not Aug.)  at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Justices of The Peace

Gloria Badamo 30 Holbrook St. 735-4137
Randolph F. Carroll 40 Fourth Street, Unit 10. 734-5557
Susan M. Chudwick 2 West St. 734-8091
John Erlingheuser 6 Belleview Terrace 736-2159
Patricia J. Fers 28 West Brookside Avenue 732-5684
Robert F. Fogarty 15 Lawton Terrace 735-2716
Florian Frank Folger, Jr. 49 Bassett St. 734-7838
Hazel Hummel 48 Ford Street 735-2812
Charles P. Kelly 44 Highland Ave. 736-6420
Michael E. Marganski 14 Franklin St. 736-8608
Nelson Nagy 18 Rutland Street 732-0168
Tammy L. Piccolo 35 Crestwood Rd. 734-8752
Patricia A. Pirritino 6 Arbor Street 735-3607
Joan P. Radin 198 Wakelee Ave. 735-7433
Cecilia P. Rafalowski 145 Platt Street 734-3633
John P. Reynolds 557 Wakelee Ave. 734-5987
Patricia A. Reynolds 557 Wakelee Ave. 734-5987
Leo Roszkowski 14 Behrle Dr. 736-0818
Rita St. Jacques 16 Myrtle Avenue 732-4901
Pauline A. Sampieri 54 Finney Street 732-5253
Sandra L. Soltesz 8 White Oak Road 736-2174
Larry P. Thomson 48 Hull St. 734-4719
Nancy Valentine 18 Farrel Drive 734-6945

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Labor Counsel

Atty. Francis A. Teodosio

   

BLRDLINE.GIF

Marshals (City)

Democrat
Richard M. Krueger, Jr., (D)  6 Lindgren Ter. 12-01-05
Louis R. Macero, (D) 55 Hubbell Av. 12-01-05
Sean P. Rowley, (D) 11 Dempsey Ct. 12-01-05
Republican
John P. Rafalowski, Sr., (R) 145 Platt St. 12-01-05

BLRDLINE.GIF

Municipal Historian  Margaret J. Gibbs, D.H.Lit  
Municipal Planning Consultant  Oswald Inglese  

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Personnel Dir./Affirmative Action Officer  Claude L. Perry, Sr.  736-5930
Personnel Assistant Edith Morales  736-5930

BLRDLINE.GIF

Planning and Zoning Commission (5 Year Term)   Top of Page

Wm. Schuchmann Sr., (U) Chair 56 N. Prospect St. 735-5455 12-31-08
Doug S. Furtek 50 Rockwood Ave.   12-31-08
       
Nunzio Parente, (D) 29 Chester St. 735-8451 12-31-05
Theodore L. Davis, (U) 46 Great Hill Rd 736-0381 12-31-05
Sharon L. Samples (R) 3 Richard St 735-5338 12-31-04
Bartholomew R. Flaherty, III, (D) 28 Pinecrest Ave. 735-6393 12-31-04
Kenneth A. Moffat, (U) 341 North Main St 735-9110 12-31-06
Oswald Inglese - Consultant      

Secretary - Jo-Lynn Flaherty

Meetings: 7:30 P.M. Last Mon. month at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Recreation Commission (2 Year Term)   Top of Page

Alfonso Smith, (D) Chair 1 Hunter’s La. 735-3738 12-31-05
Sabastian Cannata, (D) 172 Sunset Dr. 734-5943 12-31-05
Gregory M. Sember, (U) 15 White Oak Rd 735-6925 12-31-05
Christopher W. Phipps, (U) 60 Rockwood Avenue 734-7820 12/31/05
Steven M. Kichar, Jr., (D) 85 High St.   12-31-05
Thomas E. Lynch, (D) 15 Colony St. 734-5621 12-31-04
       
James Finnucan, (D) Director   736-5926  
Donna Lindgren, Nature Center Director   736-1053  

Secretary - Jo-Lynn Flaherty

Meetings: 7:00 P.M. 1st Tue. of month at City Hall

BLRDLINE.GIF

Retirement Board (2 Year Term)   Top of Page

Jeremiah Kennedy, (D) (BOAT) 12 Jason Wright Dr. 735-0550 12-31-05
Madeline H. Bottone, (D) Chair 31 Webster Dr. 734-2794 12-31-05
Ronald Greski, (D) 45 Morningside Dr. 736-9606 12-31-05
Spero Jordanides, (D) (BOA) 67 Franklin St. 734-4558 12-31-05
Pasquale M. Pietrangelo (D) (BOA) 88 Jackson St. 734-2011  12-31-05
Vacancy     12-31-05

Meetings: -Quarterly 7:30 P.M. Erlingheuser Rm.

BLRDLINE.GIF

Registrars of Voters John Erlingheuser (D) 12-31-04
Registrars of Voters Hazel Hummel (R) 12-31-04

BLRDLINE.GIF

Regional Mental Health Board, Inc  Carol L. Starkey  

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

School Building Commission (2 Year Term)   Top of Page

Beverly Tidmarsh, (R) (BED) 17 Westfield Ave. 734-5944 11-30-05
Carmen Pitney, (D) (BED) 159 Pulaski Hwy. 735-6882 11-30-05
William Nimons, (R) (BED) 85 Pulaski Hwy. 735-7119 11-30-05
David Knapp, (D) (BOA) 3 Glen Dr. 735-3571 11-30-05
Scott Nihill (D) (BOA) 14 Bruns Rd. 736-2508 11-30-05
James Fainer, (D) (RES) Chair 158 Prospect St. 734-6367 11-30-05
Michael Cratty, (U) (RES) 4 Hunter’s La. 735-8478 11-30-05
Jeremiah Kennedy, (D) (BOAT) 12 Jason Wright Dr. 735-0050 11-30-05
       

Secretary - Eileen Ehman

Meetings: 6:00 P.M. 2nd Wed. of month at Board of Education

BLRDLINE.GIF

Superintendent of Schools

Edward Favolise 42 Grove Street Ansonia 736-5905

BLRDLINE.GIF

Superintendent of Veteran’s Graves

Vincent Giammario  75 C St., Apt. #34   12-31-04

BLRDLINE.GIF

Tax Collector

Bridget Bostic

736-5910

    BLRDLINE.GIF

Tele-Media Company Advisory Council, Thomas P. Clifford, III, Esquire, Peter J. Danielczuk.--

BLRDLINE.GIF

Town and City Clerk, Registrar of Vital Statistics, Madeline H. Bottone (D), - 203.736 5980, Assistant City and Town & City Clerk, Asst. Registrar of Vital Statistics, Linda VanValkenburgh.

BLRDLINE.GIF

Treasurer, Ronald V. Greski (D).--

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF

Valley Health District, Thomas P. Clifford, III, Esquire, Michael E. Marganski.--

BLRDLINE.GIF

Valley Regional Planning Agency Members, Charles P. Kelly (P&Z App't.), James Lane (Mayor's App't.).--

BLRDLINE.GIF

Valley Transit District, George Blake, Jr., Debbie Butler, Richard Didente, James L. Starkey, III, Joseph Ferrigno, Dir.--

BLRDLINE.GIF

Veteran’s Memorial Committee   Top of Page

Pasquale Pepe, (R) Chair 28 William St. 735-9511  
Vacancy, ()      
Brian Phipps, (D) 74 Colony St. 735-1008  
Samuel Pantalone, (D) 4 Clark St. 734-7890  
Rob Abrams, (U) 2 S. Cliff St. 734-1811  
Paul Lucuk, (R) 37 Mott St. 735-6504  
John Boland, (D) 29 Nichols St. 734-3863  
Vacancy      
Frank Berlinger, (D) 76 Jackson St. 735-3871  
Francis Burleigh, (D) 44 Hotchkiss Terr. 734-2852  

Secretary - Jo-Lynn Flaherty

Meetings: 2nd Wed. 7:00 P.M. at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Water Pollution Control Authority (3 Year Term)   Top of Page

Nancy L. Caruso, (D) 47 Hoinski Way 736-6687 01-31-05
Joseph C. DiVincenzo, (D) (BPW) 4 Jason Wright Dr. 734-7228 01-31-06
Vacancy      
Spero Jordanides, (D) 67 Franklin St. 734-4558 01-31-05
Howard Madigosky, (D) Chair 199 Howard Ave. 735-1835 01-31-05
Gary J. Merlone, (D), (R) 8 Shortell Dr. 734-7863 01-31-07
Vacancy      
Vacancy      

Consultant: Ashwatha Narayana, P.E. 821 N. Main St. Ext., Wallingford, CT 06492

Secretary - Rita St. Jacques, (D)

Meetings: 7:00 P.M. 1st Wed. of month at Public Works Complex, N. Division St.

BLRDLINE.GIF

WorkPlace Regional Workforce Development Board, .--

BLRDLINE.GIF

Zoning Board of Appeals (5 Year Term)   Top of Page

Michael Tietjen, (R) 75 Hodge Ave. 735-5229 12-31-08
Laura Gagnon, (R) 87 Jewett St. 735-2963 12-31-08
Jerome Fainer, (D) 36 Cedar St 735-0571 12-31-07
Raymond Foster, (R) 7 Upland Terr. 734-4202 12-31-07
Claudia Degnan, (R) 13 Glen Dr. 734-4474 12-31-07
Peter Marcinko, (U) (Alt.) 18 Kathy La. 734-5868 12-31-07
Jared P. Heon, (U) (Alt.) 12 White Oak La 734-6966 12-31-08
Todd Givens (U) 127 Prindle Ave 734-3235 12-31-04

Secretary - Carol Sardinha

Meetings: 7:30 P.M. 1st Fri, of month (Not Aug.)  at City Hall.

BLRDLINE.GIF

Governor

Governor M. Jodi G. Rowland, (R)
State Capitol, Room 210
210 Capitol Avenue
Hartford, CT 06106 
(800) 406-1527Office
 
TDD (860) 524-7397

State Legislators

State Senator Joseph Crisco, (D)
1205 Racebrook Road
Woodbridge, CT 06525
(203) 389-8788 Home
(860) 240-0380 Office
(860) 240-8600 Senate Democrats

 

Representative Vincent J. Tonucci, (D)(104th) Representative Leonard C. Greene, (R)(103rd)
26 Fairview Terr. 120 North Main St.
Derby, CT 06418 Beacon Falls, CT 06403 
(203) 734-5206 or 1-800-842-8267 (203) 729-9806
(203) 735-0733 1-800-842-8270
Fax (860) 240-8304  

Congressional Delegation

U.S. Senator Christopher J. Dodd, (D) U.S. Senator Joseph Lieberman, (D)
Putnam Park Suite 205 1 State St.
100 Great Meadow Rd. Hartford, CT 06103
Wethersfield, CT 06106 (860) 240-3566
(860) 240-3470 1-800-225-5605
1-800-334-5341 Fax (860) 240-3565
1-202-224-2823  
Fax (860) 240-3520  

 

Congresswoman, Rosa DeLauro (Third District)  (D)
59 Elm St
New Haven, CT 06510
436 Cannon Office Building
Washington, D.C. 20515
202.225.3661
FAX 202.225.4890

BLRDLINE.GIF

Back to Index

BLRDLINE.GIF